Pracujeme s micro:bitmi

Keďže na mojej novej škole vyučujem 90% percent Informatiku a aj ako Školský digitálny koordinátor, tak je priam mojou povinnosťou vyučovať kreatívne, moderne, interaktívne. A ako najlepšie zoznámiť žiakov s praktickým využitím programovania v Pythone? Predsa pomocou micro:bitu. A čo to ten microbit je? BBC micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý dodáva programovaniu „hmatateľnosť“. Stačí vytvoriť jednoduchý program a nahrať ho pomocou USB kábla. Má niekoľko zabudovaných senzorov, napríklad kompas alebo akcelerometer, no vieme k nemu pomocou vstupno/výstupných pinov pripojiť takmer akúkoľvek elektroniku – LED pásiky, motorčeky, senzor tepu…

Zabudované senzory

Predná strana

2 tlačidlá – micro:bit má 2 tlačidlá na prednej strane, ktoré môžeš naprogramovať tak, aby spúšťal nejakú časť kódu. 🙂 Tlačidlá sú označené tlačidlami A a B.
5×5 LED displej – 25 červených LED diód vieš využiť na zobrazovanie obrázkov, textu a čísel. Zároveň ale slúžia ako senzor – môžeš nimi merať intenzitu svetla, ktoré dopadá na micro:bit.

Zadná strana

Anténa – micro:bit vie komunikovať dvoma spôsobmi – buď s ďalšími micro:bitmi pomocou rádiovej komunikácie, alebo s inými zariadeniami pomocou Bluetooth. Klasické rádio si na ňom ale nenaladíš. 🙁
Procesor – mozgom celého micro:bitu je procesor, ktorý vykonáva kód, ktorý naň nahráme. Obsahuje aj zabudovaný teplomer, ktorý ale nemeria teplotu prostredia, ale teplotu procesora.
RESET tlačidlo – toto tlačidlo reštartuje micro:bit a spustí nahratý program od začiatku.
micro USB konektor – slúži na nahrávanie programov do micro:bitu a aj na napájanie, aby sme nemuseli míňať batérie.
Jedna žltá LED dióda – indikuje, že micro:bit je pripojený k počítaču cez USB kábel, a pri nahrávaní programu bliká.
Konektor batérie – namiesto USB kábla môžeme na napájanie micro:bitu použiť aj dve AAA batérie, ktoré pripojíme k micro:bitu pomocou špeciálneho konektora – tým pádom môžeš svoj micro:bit zobrať von z domu.
Kompas – magnetický senzor meria silu magnetického poľa a okrem svetových strán ním dokážeš určiť, či je v blízkosti magnet.
Akcelerometer – sníma naklonenie a pohyby micro:bitu.
Vstupno/výstupné piny
Na spodnej strane sú malé kovové plôšky, niektoré označené, iné nie. Slúžia na prepojenie micro:bitu s ďalšími senzormi a aktormi – napríklad motorčekmi či senzormi vlhkosti pôdy. Pripojiť sa k nim dá takmer čokoľvek.

Niektoré z pinov sú označené:

0, 1 a 2 – tieto piný sú programovateľné a vieme vďaka nim čítať údaje z pripojených senzorov alebo ovládať pripojené aktory.
GND – skratka od GROUND, čiže po slovensky ZEM – externé senzory k nemu pripájame, aby sme ich uzemnili.
3V – tento pin má privedené 3 volty a slúži na napájanie externých senzorov.
Verzie BBC micro:bitu
Čo sa týka hardvéru na BBC micro:bit, tak existujú 2 verzie, ktoré sú odlišné iba v jednej maličkosti:

Staršia má dva samostatné senzory pre akcelerometer a pre kompas.
Novšia má jeden spoločný senzor pre akcelerometer aj pre kompas.

Obe verzie fungujú presne rovnakým spôsobom.

Na mojej hodine informatiky pracujeme s micro:bitmi v siedmej triede a takisto v 3. triede na gymnáziu, tak žiaci prepájajú vlastné nápady v Pythone s micro:bitom.