Hneď v úvode by som chcela poďakovať mojej milej žiačke Laure Laurovej za krásne fotky. Jedna fotografia, dvaja ľudia. Nasledujúce portréty dvoch rodinných príslušníkov ukazujú, ako veľmi sa na seba podobáme. Čiernobiela verzia tomu dodáva ten správny ráz. Veď posúďte sami. Mama (ja) vpravo (43 rokov) a Barborka (dcéra) vľavo (15 rokov).
Základom úspešného zvládnutia pokročilej čiernobielej fotografie je riadený prevod farieb do odtieňov šedej. Svet je farebný, ale na počiatku fotografie sme ho nevedeli farebne zachytiť. Tomu vďačíme za čiernobielu fotografiu a za to, že sa na svet dokážeme pozerať inak. Niektorí si myslia, že len čiernobiela fotografia je tá pravá fotografia. To by sme sa ale ochudobnili o mnoho výrazových prostriedkov. Sú motívy, ktorým lepšie sadne farba a motívy, ktoré je lepšie zachytiť čiernobielo. Na to, aby ste fotografovali čiernobielo dobre, nestačí len prepnúť fotoaparát do monochromatického režimu. Na to, aby ste boli dobrými ČB fotografmi sa musíte obzrieť do minulosti, pretože to čo platilo pri filmovej fotografii, platí aj pri tej digitálnej.
Súčasné fotoaparáty fotografujú štandardne do farby a ak chceme mať fotografiu čiernobielu, musíme prestaviť fotoaparát, alebo fotografiu skonvertovať v počítači. Začiatočníci, ktorí chcú fotografovať čiernobielo, sa často stretávajú s tým, že od čierneobielej fotografie očakávali väčší impakt, ktorý sa ale nedostavil. Fotografie sú nevýrazné, šedivé, bez kontrastu. Nie je to v tom, že by pestrofarebná fotografia nebola vhodná na konverziu do ČB, práve naopak. Rozdielne farby dávajú fotografovi viac priestoru pri prevode, len ho musí ovládať. Pri fotografovaní na ČB film skúsení fotografi používali farebné filtre, ktorými riadili prevod farieb do odtieňov šedej. Žltý filter zvýrazňoval kontrast. Oranžový a červený filter sa používal na dosiahnutie dramatickej oblohy. Zeleným filtrom sa zosvetľovala zeleň. Modrý filter zvýrazňoval pehy. Až na výnimky, snímače pracujú s farbami. Monochromatických snímačov je málo. Ak chceme čiernobiele fotografie, máme niekoľko možností. Prvou je nastaviť vo fotoaparáte monochromatický profil. Ten sa však aplikuje len na fotografiu vo formátoch JPG a TIFF. RAW bude farebný. Druhou možnosťou je fotografovať farebne a fotografiu previesť do ČB až v počítači. Platí to pre všetky formáty.
Ak budete fotografovať farebne, nechávate si oveľa viac priestoru pre prevod do ČB. Naviac si vždy môžete nechať aj farebnú verziu. Sú ale fotografi, ktorí uprednostňujú fotenie priamo do ČB. V takom prípade musia samozrejme zvoliť súborový formát JPG alebo TIFF.