Nahrávam...
Prejsť na obsah
Anička Šúňová Anička Šúňová Osobný blog učiteľky
Tel: +421 940 863 732
  • RSS
  • Domov
  • Portfólio
    • O mne
    • Moje publikácie
    • Čo učím
    • Čo ponúkam
  • Aktivity
  • Debaty
  • Vzdelávanie
    • Erasmus
    • Súťaže
    • Školenia
    • Odborné predmety
      • Informatika
      • Fyzika
      • Chémia
      • Ekonomika
      • Fotografia
      • Videotvorba
    • Všeobecné predmety
      • Slovenský jazyk a literatúra
      • Dejepis
      • Biológia
      • Geografia
  • Čítajme deťom
  • Piatky s Aničkou

Ako fotiť mačičky

Pridané 22. apríla 2023Aktualizované 28. apríla 2023od adminKategórie:Fotografia, Vzdelávanie

Plagáty v obývačke alebo online fotografie na Facebooku, Instagrame apod. – fotiek, kde je mačka stredom pozornosti, je nekonečne veľa. Kvalita fotografií nie je však vždy taká, akú si predstavujeme: zlé svetelné podmienky, rozmazané pohyby, pohyblivé pozadie alebo len nudné fotky spiacich mačiek. Zachytiť mačku v dobrom svetle a v zaujímavej póze vyžaduje veľa trpezlivosti – mačky väčšinou o perfektný fotoportrét nestoja.

Ak chcete urobiť peknú fotografiu, mali by ste sa, predtým než siahnete po fotoaparáte alebo telefóne, zamyslieť nad tým, čo chcete Vašou fotografiou vyjadriť. Ako by ste chceli svoju mačku zachytiť? Chceli by ste mať krásny portrét, ktorému budú dominovať krásne oči Vašej mačky? Alebo chcete fotografovať svoju mačku v akcii – keď sa hraje, šplhá alebo skáče? Chcete mačku zachytiť v prírode alebo na pohovke? Odporúčame inšpirovať sa fotografiami na internete. Ale nepokúšajte sa vytvoriť celkom tú istú fotografiu. Väčšinou sa Vám to aj tak nepodarí. Napokon, každá mačka je iná – a práve túto jedinečnosť by mala fotografia vyjadrovať.

Ak chcete nájsť vhodný motív na fotografiu, zvážte, čím je Vaša mačka jedinečná. Má zvláštne škvrnitú srsť? Alebo čo robí najradšej? Je ešte malá a hravá? Potom by bola vhodná dynamická fotografia s jej obľúbenou hračkou alebo fotografia, na ktorej mačička zvedavo pozerá do foťáku. Na fotkách mačiatok je pekné, keď sú viditeľné proporcie – keď fotografujete mačiatko na Vašej ruke alebo pri saní mliečka od mamičky. Miluje Vaša mačka lov myší? Potom ju teda vyfoťte na záhrade alebo na poli. Alebo má najradšej ležať v lone a maznať sa? Potom je vhodný motív, keď sa mačka pohodlne vyhrieva na slniečku.

Bez ohľadu na to, aký motív alebo akú pózu zvolíte – mačka bude samozrejme stredobodom fotografie. A tomu by malo zodpovedať nastavenie fotografie. Pohyblivé pozadie s ľuďmi, autami, vzorovaná tapeta alebo televízia odvádza pozornosť od zvieraťa, a preto sa takému pozadiu radšej vyhnite. Ak fotografujete mačku v byte, mali by ste ju fotografovať pred bielou alebo jednoducho vzorovanou stenou (bez obrazov alebo plagátov) alebo na krásnej drevenej podlahe. Na stenu môžete zavesiť plachtu alebo namaľovať kus lepenky a použiť ju ako pozadie. Jednofarebné vankúše alebo deky sú na aranžovanie pozadia ideálne.

Je dôležité, aby mačka optimálne vynikla na zvolenom pozadí. Napríklad čierna mačka by mala byť fotografovaná skôr na svetlo drevenej podlahe alebo farebnej streche ako na tmavých dlaždiciach. Mačky s hnedočervenou srsťou nevyniknú na mnohých drevených a laminátových podlahách. Samozrejme, ak máte doma bielu mačku, môžete sa tiež rozhodnúť použiť na pozadí tmavšiu deku alebo čierne vankúše. Ak dávate prednosť fotografovaní mačky vonku, mali by ste zvoliť neutrálne pozadie, napríklad zelené pole.

Krásne pozadie, dobrá poloha a prvotriedny foťák – nič z toho nepomôže, ak nebudú optimálne svetelné podmienky. Pre krásne fotografie je dobré osvetlenie nutnosťou, hlavne prirodzené denné svetlo. Ak nevlastníte sadu fotografických svetiel, mali by ste mačku fotografovať pri veľkom okne alebo priamo vonku na záhrade. Aby ste predišli nežiadúcim tieňom, nemali by ste sa postaviť chrbtom ku svetlu, ale radšej foťte ľahko stranou dopadu svetla z okna alebo slnka. Ak sa mačka díva priamo na okno, uvidíte neskôr na fotografii biele bodky v zorničkách – veľmi obľúbený efekt na portrétnych fotografiách.

Vo vnútorných priestoroch môžete okrem prirodzene denného svetla zvýšiť na fotoaparáte hodnotu ISO alebo použiť blesk. Blesk by mal vždy smerovať hore a fotografia by mala byť osvetlená len nepriamo osvetlením stropu. Nikdy nesmerujte blesk mačke priamo do tváre – mačku to vydesí a utečie.

Ďalší tip, aby mačka vyzerala čo najlepšie, je rozostrenie pozadia, zatiaľ čo tvár mačky je ostrá. Profesionáli nastavia clonu v režimu A alebo AV na najnižšie možné číslo. S hodnotou medzi f2,8 alebo f3,2 je clona široko otvorená a hĺbka ostrosti je nižšia. Pozadie potom vyzerá rozmazane a zároveň mačka v popredí je krásne ostrá. Je dôležité sústrediť pozornosť na oči mačky – na portrétnej fotografii zaujmú každého diváka ostré a výrazné oči.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s fotografickými pojmami, ako je zaostrenie, hĺbka ostrosti, clona a rýchlosť uzávierky, ale napriek tomu chcú urobiť peknú portrétnu fotografiu svojho mačacieho miláčika, odporúčame zvoliť režim potrétu, ktorý sa dá ľahko nastaviť na väčšine digitálnych fotoaparátoch (obvykle označený obrázkom hlavy). Dokonca aj niektoré smartphony sú schopné urobiť dosť dobrú portrétnu fotografiu s rozmazaným pozadím. Ak tento režim vo svojom smartphone nemáte, môžete si stiahnuť príslušné aplikácie na zníženie hĺbky ostrosti. Alebo môžete vytvoriť rozmazané pozadie neskôr editorom fotografií alebo pomocou aplikácií.

Hlavný problém pri fotografovaní mačiek spočíva v tom, že zvierací model zvyčajne nepózuje tak, ako by sme chceli. Namiesto toho, aby sedela a pozerala sa do objektívu, radšej skúma, čo sa deje za foťákom, skáče na škrabadlo alebo sa potuluje po byte. Fotografovanie v behu alebo v skoku a zachytenie pohybu na fotografii je veľkou výzvou. Problém: často sú takéto fotografie rozmazané a končia v koši. Aby ste tomu zabránili, musí byť rýchlosť uzávierky fotoaparátu čo najkratšia. Ak si netrúfate na manuálne nastavenie, zvoľte na fotoaparáte režim „šport“. Keď mačka vyvádza a hraje sa, je ideálny režim sériového snímania. Neunikne Vám tak žiadna originálna póza Vašeho miláčika. Po fotografovaní je potrebné fotky vytriediť, čo môže byť časovo náročnejšie. A čo je najdôležitejšie, uistite sa, že máte v pamäti fotoaparátu dostatok voľného miesta.

Fotky mačiek vyzerajú prirodzenejšie, ak sú robené z perspektívy zvieraťa. Snímky, na ktorých fotograf pozerá z vtáčej perspektívy nie sú príliš presvedčivé, pretože je na nich mačka malá a od hlavného motívu odvádza pozornosť mnoho ďalších vecí. Pre fotografa to znamená kľaknúť na kolená.
Pridržte fotoaparát na úrovni očí mačky a pokúste sa zachytiť ich pohľad v horizontálnej polohe. Každý, kto má problémy s kolenami, sa samozrejme môže pokúsiť umiestniť mačku na vyššie miesto a vyfotografovať ju napríklad na stole alebo na škrabadle.

Ak máte majestátnu mačku, ako je perzská mačka alebo maine coon, mali by ste ju fotiť čo najnižšie, najlepšie v leže, z tzv. žabej perspektívy. Týmto spôsobom môžete zachytiť svoju mačku v pôsobivej póze. Ale pozor, mačky vyzerajú zospodu mohutnejšie ako v skutočnosti.

Najzaujímavejšie sú fotografie, na ktorých sa mačka pozerá priamo do objektívu. Ale ako to urobiť? Čakať a stlačiť spúšť v pravom okamihu chce veľkú dávku trpezlivosti. Našťastie existuje niekoľko trikov, ktoré pomôžu nasmerovať pohľad mačky tým správnym smerom.

Najlepší spôsob ako to dosiahnuť, je pomoc druhej osoby pri fotení mačky. Pripevnite zaujímavú hračku na palicu. Keď vy máte prst na spúšti, Váš partner sa snaží pritiahnuť pozornosť mačky k hračke. Ak sa mu to podarí, mal by posúvať palicu v smere objektívu fotoaparátu, mačka sleduje palicu a vy stláčate spúšť! Ak ste so zvieraťom sami, môžete jedným prstom ťukať na fotoaparát a snažiť sa tak upútať pozornosť zvieraťa. Mačky sú prirodzene veľmi zvedavé – využite to! V neposlednom rade môžete samozrejme pripraviť obľúbené maškrty a tie pridržiavať pri objektíve. Aby mačka maškrty získala, urobí čokoľvek a s trochou šťastia sa zapozerá priamo do objektívu.

Aby bolo možné docieliť dobré fotky mačky, musí byť zviera v strede a pozadie by malo byť čo najjednoduchšie. Na rozdiel od krajinkárskej fotky musí byť fotoaparát čo najbližšie k štvornohej modelke. Vaša mačka musí vnímať fotoaparát bez stresu – napokon mala by sa pozerať priamo do objektívu. Choďte bližšie a nechajte svoju mačku zvedavo „preskúmať“ fotoaparát – s trochou šťastia urobíte skvelý snímok z tesnej blízkosti.

Dokonca aj detailné zábery, ktoré zachytávajú napríklad len labku mačky alebo len zvláštny fliačik na ňufáku, sú veľmi zaujímavé a vo zväčšenej podobe pôsobia na stene ojedinelým dojmom. Nezabudnite fotografovať v najlepšej možnej kvalite obrazu. To vám umožní zmenšiť veľkosť obrazu.

Aj keď môžete použiť hashtag #nofilter na Instagrame, niekedy sa fotka premení na pravé umelecké dielo len so špeciálnymi obrazovými efektami. A úprimne: ak sa môžu fotky celebrít v časopisoch špeciálne upravovať, môžete aj Vy so svojou mačkou urobiť krajšiu fotku pomocou rôznych programov na úpravu fotiek alebo podobných aplikácií.

Fotky budú ešte zaujímavejšie, ak nastavíte kontrast alebo ľahko zmeníte nastavenie farieb. Niektoré čiernobiele fotky pôsobia profesionálnejšie ako farebné. Skutočným hitom budú fotky, ktoré urobíte tzv. vinetou. Obraz bude pri krajoch tmavší vďaka tieňovanému efektu a mačka vo svetlejšom strede vynikne lepšie.

Teraz už viete veľa tipov ako urobiť krásne fotky Vášho milovaného tigríka. Avšak, môže sa samozrejme stať, že sa Vám perfektné fotky nepodaria hneď na prvýkrát. Ale nebojte sa a nezabúdajte: žiadny učený z neba nespadol! Či už v športe, v hudbe, maľovaní alebo vo fotografovaní mačiek: ak chcete byť naozaj dobrý, talent sám o sebe nestačí. Profesionála robí veľa praxe a pokusov.

Vezmite si teda fotoaparát do ruky a skúste rôzne nastavenia a rôzne perspektívy. Čím viac sa s technikou zoznámite, tým rýchlejšie môžete reagovať na zaujímavé polohy Vašej mačky a zachytiť ich na skvelej fotke.

Prajeme Vám veľa zábavy, trpezlivosti a samozrejme veľa dobrého svetla pri fotografovaní Vášho mačacieho miláčika!

(zdroj textu: zoohit), Fotografia: študentka Laura Laurová (1.C, Súkromná škola umeleckého priemyslu animovanej tvorby)

Nedávne príspevky

  • Jesenné dielničky 26.10.2024
  • Ako na autoškolu
  • Halloweenske maľovanie na tvár
  • Zážitkové aktivity v soľnej jaskyni
  • Stužková našich štvrtákov
  • Nový iPhone 16 Pro MAX
  • Školský výlet do Laser Areny
  • Rozlúčka s deviatakmi
  • Súťaž v plávaní s ôsmačkami
  • Študentský film – Ples
  • Športový deň
  • Moje narodeniny v škole :)
  • Účesy, účesy, ach tie účesy…
  • Pancakes Day
  • Maľovali sme na tvár na MDD
  • Maturita z Informatiky
  • Zmrzlinovanie ako odmena
  • Príšerky na výtvarnej výchove
  • Divadelné predstavenie OLIVER!
  • Študentský film – Videoklip

Témy

  • Aktivity (120)
  • Biológia (2)
  • Chémia (21)
  • Čítajme deťom (15)
  • Debaty (15)
  • Dejepis (1)
  • DTI Mgr. štúdium 2023/2024 (7)
  • Ekonomika (9)
  • Erasmus (3)
  • Escape room – 01 (1)
  • Fotografia (6)
  • Fyzika (3)
  • Geografia (1)
  • Informatika (14)
  • Kresba, maľba (2)
  • Moje publikácie (12)
  • Odborné predmety (3)
  • Piatky s Aničkou (13)
  • Portfólio (15)
  • Školenia (13)
  • Slovenský jazyk a literatúra (18)
  • Súťaže (11)
  • Videotvorba (26)
  • Vzdelávanie (103)

Archív

  • október 2024
  • jún 2024
  • máj 2024
  • apríl 2024
  • marec 2024
  • február 2024
  • december 2023
  • november 2023
  • október 2023
  • september 2023
  • august 2023
  • jún 2023
  • máj 2023
  • apríl 2023
  • marec 2023
  • február 2023
  • január 2023
  • december 2022
  • november 2022
  • október 2022
  • september 2022
  • august 2022
  • júl 2022
  • jún 2022
  • máj 2022
  • apríl 2022
  • marec 2022
  • február 2022
  • január 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • september 2021
  • jún 2021
  • apríl 2021
  • marec 2021
  • február 2021
  • november 2020
  • október 2020
  • máj 2020
  • apríl 2020
  • marec 2020
  • február 2020
  • november 2019
  • november 2018
  • október 2018
  • jún 2018
  • máj 2018
  • apríl 2018
  • marec 2018
  • február 2018
  • december 2017
  • november 2017
  • október 2017
  • september 2017
  • december 2015
  • november 2015
  • september 2015
  • máj 2015
  • december 2014
  • november 2014
  • október 2014
  • júl 2014
  • apríl 2014
  • júl 2013
  • máj 2013
  • apríl 2013
  • február 2013
  • január 2013
  • Domov
  • Portfólio
    • O mne
    • Moje publikácie
    • Čo učím
    • Čo ponúkam
  • Aktivity
  • Debaty
  • Vzdelávanie
    • Erasmus
    • Súťaže
    • Školenia
    • Odborné predmety
      • Informatika
      • Fyzika
      • Chémia
      • Ekonomika
      • Fotografia
      • Videotvorba
    • Všeobecné predmety
      • Slovenský jazyk a literatúra
      • Dejepis
      • Biológia
      • Geografia
  • Čítajme deťom
  • Piatky s Aničkou
Tel: +421 940 863 732
  • RSS
© Anička Šúňová. Všetky práva vyhradené.
Späť hore