Portsmouth je najhustejšie obývané mesto v Spojenom kráľovstve, žije tu okolo 240 000 obyvateľov. Portsmouth sa nachádza 110 km juhozápadne od Londýna a 31 km juhovýchodne od Southamptonu. Nachádza sa predovšetkým na ostrove Portsea a je jediným ostrovným mestom Spojeného kráľovstva, hoci sa mesto rozšírilo aj na pevninu. Gosport je štvrť na západe. Ostrov Portsea od pevniny oddeľuje zátoka Portsbridge Creek, cez ktorú vedú tri cestné mosty (diaľnica M275, cesta A3 a cesta A2030), železničný most a dve lávky. Ostrov Portsea, časť Hampshire Basin, je nízko položený; väčšina ostrova je menej ako 3 metre nad hladinou mora.
Portsmouth je jedným z najznámejších svetových prístavov, jeho história siaha až do rímskych čias a po stáročia bol významným prístavom a základňou kráľovského námorníctva. Portsmouth bol prvýkrát založený ako mesto s kráľovskou listinou 2. mája 1194, bol prvou obrannou líniou Anglicka počas pokusu o francúzsku inváziu v roku 1545 v bitke pri Solente, ktorá sa preslávila potopením lode Mary Rose na rieke Solent, na ktorej bol aj anglický kráľ Henrich VIII z hradu Southsea. Portsmouth má najstarší suchý dok na svete, „The Great Stone Dock“; pôvodne postavený v roku 1698, prestavaný v roku 1769 a v súčasnosti známy ako „No.5 Dock“. Prvá hromadná výrobná linka na svete bola založená v Block Mills námornej základne, ktorá vyrábala kladkostroje pre flotilu Royal Navy. Začiatkom 19. storočia bol Portsmouth najviac opevneným mestom na svete a bol považovaný za „najväčší námorný prístav sveta“ na vrchole Britského impéria v celej Pax Britannica. Do roku 1859 bol okolo Portsmouthu vybudovaný kruh obranných pozemných a námorných pevností, známy ako Palmerston Forts, v očakávaní invázie z kontinentálnej Európy.
V 20. storočí získalo Portsmouth štatút mesta 21. apríla 1926. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto kľúčovým bodom nalodenia pre vylodenie v deň D a bolo značne bombardované v Portsmouth Blitz, čo malo za následok smrť 930 ľudí. V roku 1982 veľká pracovná skupina Kráľovského námorníctva odišla z Portsmouthu do vojny o Falklandy. Jachta Jej Veličenstva Britannia mala pôvodne základňu v Portsmouthe a dohliadala na presun Hongkongu v roku 1997, po ktorom bola Britannia vyradená z kráľovských služieb, vyradená z prevádzky a premiestnená do Leith ako múzejná loď.
HMNB Portsmouth je operačná základňa Royal Navy a je domovom dvoch tretín povrchovej flotily Spojeného kráľovstva. Základňa je už dlho prezývaná Pompey , čo je prezývka, ktorú zdieľa so širším mestom Portsmouth a Portsmouth Football Club. Námorná základňa obsahuje aj Národné múzeum kráľovského námorníctva a Portsmouth Historic Dockyard ktorá má zbierku historických vojnových lodí vrátane Mary Rose, vlajkovej lode Lorda Nelsona, HMS Victory (najstaršia námorná loď na svete, ktorá je stále v prevádzke) a HMS Warrior, prvej obrnenej vojnovej lode Royal Navy .
Bývalý pobrežný podnik HMS Vernon bol prestavaný na veľkú maloobchodnú destináciu známu ako Gunwharf Quays , ktorá bola otvorená v roku 2001. Portsmouth je jedným z mála britských miest s dvoma katedrálami: Anglikánskou katedrálou svätého Tomáša a rímskokatolíckou katedrálou sv. Jána. Evanjelista. Nábrežiu a prístavu Portsmouth dominuje Spinnaker Tower, jedna z najvyšších stavieb Spojeného kráľovstva s výškou 560 stôp (170 m).
Southsea je prímorské letovisko v Portsmouthe, ktoré bolo pomenované podľa hradu Southsea. Southsea má dve móla; Zábavný park Clarence Pier a mólo South Parade Pier. Jediná pravidelná hovercraftová linka na svete premáva z Southsea Hoverport do Ryde na Isle of Wight. Southsea Common je veľký otvorený verejný rekreačný priestor, ktorý slúži ako miesto pre širokú škálu každoročných podujatí.
University of Portsmouth má 23 000 študentov a radí sa medzi najlepšie moderné univerzity sveta.
Výstavba 168 m vysokej Spinnaker Tower sponzorovanej Národnou lotériou sa začala v Gunwharf Quays v roku 2003. Portsmouth oslávil 200. výročie bitky pri Trafalgare v roku 2005, pričom kráľovná Alžbeta II. bola prítomná na kontrole flotily a simulovanej bitke.
Portsmouth bol domovom mnohých známych autorov; Narodil sa tam Charles Dickens , medzi ktorého diela patria Vianočná koleda, Oliver Twist či Príbeh dvoch miest. Arthur Conan Doyle , autor príbehov o Sherlockovi Holmesovi, sa v meste venoval medicíne a hral v bránke amatérskeho futbalového klubu Portsmouth Association. Rudyard Kipling (básnik a autor Knihy džunglí ) a HG Wells , autor kníh Vojna svetov a Stroj času, žil v Portsmouthe počas 80. rokov 19. storočia. Francis Austen, brat Jane Austenovej , krátko žil v tejto oblasti po absolvovaní námornej akadémie v Portsmouthe. Medzi súčasné literárne postavy patrí sociálny kritik, novinár a spisovateľ Christopher Hitchens, ktorý sa narodil v Portsmouthe.